Zespół Interdyscyplinarny
|
Piłsudskiego 61A Pokój 208
|
tel. 89 534 69 86 89 534 69 85
|
Osobą doznającą przemocy może być osoba dorosła, dziecko, osoba starsza, niepełnosprawna, partner, współmałżonek niezależnie od zajmowanego stanowiska czy też pozycji społecznej.
Przemoc w rodzinie to wszystkie jednorazowe lub powtarzające się działania lub zaniechania osoby najbliższej, wspólnie zamieszkującej lub gospodarującej, zmuszające do zachowań wbrew woli, w szczególności narażające na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające godność, nietykalność cielesną, wolność (w tym seksualną), powodujące szkody na zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne.
Przemoc w rodzinie może wyrażać się m.in. poprzez:
- przemoc fizyczną, tj. popychanie, bicie, szarpanie, kopanie, duszenie,
- przemoc psychiczną, tj. obrażanie, wyzwiska, poniżanie w obecności innych osób, pozbawianie kontaktu z bliskimi, kontrolowanie, ciągłe krytykowanie,
- przemoc seksualną, tj. zmuszanie do współżycia i zachowań seksualnych nieakceptowanych przez drugą osobę.
Procedura „Niebieskiej Karty” realizowana jest zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” (Dz. U. z 2011 r. Nr 209 poz. 1245).
Procedura „Niebieskiej Karty” może być wszczęta bez zgody osoby pokrzywdzonej.
Celem jest zatrzymanie przemocy w rodzinie i spowodowanie zmiany zachowań zarówno osoby doznającej przemocy, jaki i stosującej przemoc.
Procedura „NK” ma charakter interwencyjny i uruchamia się ją w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia występowania przemocy w rodzinie przez wypełnienie „Niebieskiej Karty - część A”.
Podmiot uprawniony, który wszczyna procedurę, przesyła wypełnioną „Niebieską Kartę – A” do Zespołu Interdyscyplinarnego. Osoba pokrzywdzona lub jej opiekun otrzymuje „Niebieską Kartę – B” zawierającą informacje o przysługujących prawach i instytucjach udzielających pomocy.
Zespół Interdyscyplinarny powołuje grupę roboczą, której przekazuje „NK –A”. W skład zespłu interdyscyplinarnego wchodzą przedstawiciele specjalistów i służb współpracujących z rodziną, tj.: pracownik socjalny, dzielnicowy, jeżeli w rodzinie są dzieci w wieku szkolnym pedagog szkolny, wychowawca przedszkolny, a także jeżeli zachodzi potrzeba - pracownik ochrony zdrowia, kurator sądowy, asystent rodziny lub inny specjalista.
Przedstawiciele grupy roboczej spotykają się zarówno z osobami doznającymi przemocy, jak i stosującymi przemoc i we współpracy z rodziną pracują nad stworzeniem i realizacją indywidualnego planu pomocy rodzinie. W trakcie realizowania planu prowadzą systematyczny monitoring.
W związku z tym grupa robocza może składać zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przemocy w rodzinie, zawiadamiać sąd rodzinny o nieprawidłowej sytuacji opiekuńczo - wychowawczej dziecka oraz pozyskiwać informacje od instytucji i organizacji zaangażowanych w pomoc rodzinie w związku z występowaniem przemocy.
Miejsce złożenia dokumentów:
Instytucje świadczące pomoc osobom doznającym przemocy to przede wszystkim:
1.Policja (Komenda Miejska Policji w Olsztynie, Rewir Dzielnicowych),
2.Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Olsztynie (Zespoły Pomocy Środowiskowej funkcjonujące na terenie miasta, Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Al. M .J. Piłsudskiego 61 A/ pok. 208, tel. 89 534 69 86,
3.Placówki oświatowe (w przypadku gdy przemocy doświadcza dziecko w wieku szkolnym lub przedszkolnym),
4.Placówki ochrony zdrowia (w przypadku gdy osoba pokrzywdzona korzysta z pomocy medycznej może oczekiwać zarówno założenia "Niebieskiej Karty" jak również wydania bezpłatnego zaświadczenia o stanie zdrowia - wzór określony w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 22 października 2010 r. - bez konieczności wykonywania obdukcji),
5. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Osoby i rodziny dotknięte problemem przemocy ze strony najbliższych zapraszamy do kontaktu z ww. wymienionymi podmiotami, które są uprawnione zarówno do udzielenia niezbędnej pomocy, informacji oraz uruchomienia procedury "Niebieskiej Karty", dzięki której możecie Państwo otrzymać wszechstronną interdyscyplinarną pomoc.