Zasiłek stały przysługuje:
- pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej.
- pełnoletniej osobie pozostającej w rodzinie, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.
Zasiłek stały ustala się w wysokości:
1. w przypadku osoby samotnie gospodarującej – różnicy między kwotą stanowiącą 130% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej a dochodem osoby, z tym że kwota zasiłku nie może być wyższa niż 1 229 zł miesięcznie;
2. w przypadku osoby w rodzinie - różnicy między kwotą stanowiącą 130% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie a dochodem na osobę w rodzinie.
3. kwota zasiłku stałego nie może być niższa niż 100 zł miesięcznie.
Uwaga:
- W przypadku zbiegu uprawnień do zasiłku stałego i renty socjalnej, świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego, dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania lub zasiłku dla opiekuna, zasiłek stały nie przysługuje.
- Osobę przebywającą w domu pomocy społecznej lub ubiegającą się o przyjęcie do niego uznaje się za osobę samotnie gospodarującą, jeżeli przed przyjęciem do domu pomocy społecznej lub rozpoczęciem oczekiwania na miejsce w takim domu była uprawniona do zasiłku stałego.
Wymagane dokumenty:
- Podanie osoby zainteresowanej.
- Orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (stopień znaczny lub umiarkowany).
- Zaświadczenie z ZUS o niepobieraniu świadczeń emerytalno-rentowych.
- Oświadczenie o odpowiedzialności karnej w przypadku podania nieprawdziwych danych.
- Oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych.
- Udokumentowanie dochodów netto pochodzących z różnych źródeł (dodatek mieszkaniowy, stypendium szkolne, świadczenia rodzinne, otrzymywane alimenty, dochody członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym) z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku, a w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym został złożony wniosek.
- Wyrok o rozwodzie lub o orzeczonej separacji.
Miejsce złożenia dokumentów:
Zespół Pomocy Środowiskowej właściwy wg miejsca zamieszkania (pobytu) osoby ubiegającej się o pomoc lub w sekretariacie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej al. Piłsudskiego 61A, p. 317.
Informację o przyporządkowaniu ulic Olsztyna do właściwych zespołów pomocy środowiskowej można znaleźć w zakładkach poszczególnych ZPŚ w lewym menu.
Termin i sposób załatwienia:
Wywiad przyznający zasiłek stały przeprowadza się w terminie 14 dni roboczych od dnia otrzymania wiadomości o potrzebie przyznania świadczenia. Świadczenie z kolei przyznaje się i wypłaca za okres miesiąca kalendarzowego, począwszy od miesiąca, w którym został złożony wniosek wraz z wymaganą dokumentacją. Pracownicy socjalni zespołów pomocy środowiskowej umawiają się indywidualnie z klientami na przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego w miejscu ich zamieszkania lub pobytu.
Na wniosek pracownika socjalnego po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego i zgromadzeniu niezbędnych dokumentów wydawana jest decyzja administracyjna ustalająca prawo do zasiłku stałego. Odbiór zasiłku następuje – w formie gotówkowej w kasach banku, w bonach towarowych, przelewem na wskazany rachunek bankowy lub przekazem pocztowym na adres zamieszkania. Od wydanej decyzji stronie przysługuje prawo do wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie, za pośrednictwem Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie – w terminie 14 dni od jej doręczenia.
Informacje dodatkowe:
Za osoby pobierające zasiłek stały z pomocy społecznej, niepodlegające obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu, odprowadzana jest składka na ubezpieczenie zdrowotne. Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego obejmuje okres od dnia przyznania zasiłku stałego do dnia utraty prawa do zasiłku.
Zespół Świadczeń Socjalnych – wydawanie decyzji
Olsztyn, al. Marsz. Józefa Piłsudskiego 61A
pokój 211, tel. 89 534 65 76, tel. 89 534 65 77
pokój 213, tel. 89 534 65 62, tel. 89 534 65 63
pokój 214, tel. 89 533 45 52, tel. 89 533 45 53
Wieloosobowe Stanowiska ds. Realizacji Świadczeń
Olsztyn, al. Marsz. Józefa Piłsudskiego 61A
pokój 212, tel. 89 534 65 61, tel. 89 354 69 98