Pomoc w formie zasiłku celowego przysługuje:
-przy jednoczesnym wystąpieniu, co najmniej jednej z przesłanek wymienionych w art. 7 pkt 2-15 ustawy o pomocy społecznej lub innych okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy społecznej: sieroctwa, bezdomności, bezrobocia, niepełnosprawności, długotrwałej lub ciężkiej choroby, przemocy w rodzinie, potrzeby ochrony ofiar handlu ludźmi, potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności, bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych, braku umiejętności przystosowania do życia młodzieży opuszczającej placówki opiekuńczo-wychowawcze, trudności w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczpospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, trudności w dostosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego, alkoholizmu lub narkomanii, zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej, klęski żywiołowej lub ekologicznej.
Wymagane dokumenty:
Miejsce złożenia dokumentów:
Zespół Pomocy Środowiskowej właściwy wg miejsca zamieszkania (pobytu) osoby ubiegającej się o pomoc lub w sekretariacie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej al. Piłsudskiego 61A, p. 317.
Termin i sposób załatwienia:
Zasiłek celowy przyznaje się decyzją administracyjną, którą poprzedza rodzinny wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania lub pobytu osoby zainteresowanej. Wywiad przeprowadza pracownik socjalny zespołu pomocy środowiskowej w terminie 14 dni od dnia złożenia podania w celu ustalenia sytuacji osobistej, rodzinnej i majątkowej osoby ubiegającej się o pomoc. Termin wywiadu można ustalić osobiście lub telefonicznie z pracownikiem socjalnym właściwego zespołu pomocy środowiskowej.
Wypłata przyznanych świadczeń odbywa się w kasach banku, przelewem na wskazany rachunek bankowy, przekazem pocztowym lub w inny sposób ustalony z pracownikiem socjalnym – np. przelewem na konto Zakładu Gazowego, Zakładu Energetycznego, Spółdzielni Mieszkaniowej.
Od wydanej decyzji strona ma prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie za pośrednictwem Dyrektora MOPS w terminie 14 dni od jej doręczenia.
Informacje dodatkowe:
1. Zasiłek celowy można otrzymać na pokrycie części lub całości kosztów zakupu żywności, leków i leczenia, ogrzewania, w tym opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu, a także kosztów pogrzebu.
2. Zasiłek celowy może być przyznany również osobie lub rodzinie, które poniosły straty w wyniku zdarzenia losowego, klęski żywiołowej lub ekologicznej.
Zespół Świadczeń Socjalnych – wydawanie decyzji
Olsztyn, al. Marsz. Józefa Piłsudskiego 61A
pokój 211, tel. 89 534 65 76, tel. 89 534 65 77
pokój 213, tel. 89 534 65 62, tel. 89 534 65 63
pokój 214, tel. 89 533 45 52, tel. 89 533 45 53
Wieloosobowe Stanowiska ds. Realizacji Świadczeń
Olsztyn, al. Marsz. Józefa Piłsudskiego 61A
pokój 212, tel. 89 534 65 61, tel. 89 354 69 98