Pomoc w uzyskaniu miejsca w Domu Pomocy Społecznej
Aby ubiegać się o miejsce w domu pomocy społecznej należy złożyć stosowne dokumenty.
Wymagane dokumenty:
- Wniosek osoby ubiegającej się o miejsce w domu pomocy społecznej lub jej przedstawiciela ustawowego;
- Zaświadczenie lekarskie stwierdzające konieczność sprawowania całodobowej opieki;
- Aktualna decyzja o świadczeniu emerytalnym/rentowym lub decyzja o przyznaniu zasiłku stałego;
- Wywiad środowiskowy u osoby zainteresowanej i osób zobowiązanych do ponoszenia opłaty przeprowadzony przez pracownika ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu osoby zainteresowanej.
Miejsce złożenia dokumentów:
- Zespoły usług opiekuńczych odpowiednie do miejsca zamieszkania lub w sekretariacie MOPS, al. Piłsudskiego 61A, pok. 317
- Informację o przyporządkowaniu ulic Olsztyna do właściwych zespołów usług opiekuńczych oraz adresy zespołów można znaleźć w zakładkach w lewym menu.
Opłaty:
Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania w placówce. Opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wnoszą:
- mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż 70% swojego dochodu netto;
- małżonek, zstępni (dzieci, wnukowie) przed wstępnymi (rodzice, dziadkowie), jeżeli dochód netto jest wyższy niż 300% ustawowego kryterium dochodowego (w aktualnym stanie prawnym są to kwoty: w przypadku jednoosobowego gospodarstwo domowego – 2328 zł, w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego - 1800 zł na osobę w rodzinie);
- gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej – w wysokości różnicy między średnim miesięcznym kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez osoby, o których mowa w punkcie 1 i 2.
Termin i sposób załatwienia:
Sprawa załatwiana jest bez zbędnej zwłoki, nie później niż w przeciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowane nie później niż w przeciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania z urzędu lub dnia złożenia wniosku.
Sprawa załatwiana jest poprzez wydanie decyzji administracyjnej. Odwołanie od niesatysfakcjonującej decyzji można wnieść w terminie 14 dni od daty jej odebranie. Odwołanie należy złożyć do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem Dyrektora MOPS.
Informacje dodatkowe:
Typy domów pomocy społecznej, dla:
- osób w podeszłym wieku;
- osób przewlekle somatycznie chorych;
- osób przewlekle psychicznie chorych;
- dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie;
- dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie;
- osób niepełnosprawnych fizycznie;
- osób uzależnionych od alkoholu.