Logo Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie

Korpus Wsparcia Seniorów - 2022

flaga i godło państwa

Program
"KORPUS WSPARCIA SENIORÓW"
- na rok 2022

 

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU PRZECIWDZIAŁANIA COVID-19

PROGRAM  "KORPUS WSPARCIA SENIORÓW"
- na rok 2022

 

WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA: 385 000,00 zł

CAŁKOWITA WARTOŚĆ ZADANIA: 385 000,00 zł

 

Program "Korpus Wsparcia Seniorów" na rok 2022, jest odpowiedzią na wyzwania, jakie stawiają przed Polską zachodzące procesy demograficzne oraz jest elementem polityki społecznej państwa w zakresie wsparcia działań na rzecz seniorów niesamodzielnych ze względu na wiek oraz stan zdrowia. Jednocześńie program jest również odpowiedzią na potrzeby seniorów w zakresie ochrony przed COVID-19, w związku z utrzymującym się stanem epidemii na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Celem programu jest zapewnienie możliwości bezpiecznego funkcjonowania seniorów w ich miejscu zamieszkania przez nawiązanie współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, organizacjami pozarządowymi skupiającymi środowiska młodzieżowe, a także wolontariuszami tworząc lokalne partnerstwa, jak również poprzez świadczenie usług wynikających z rozeznanych potrzeb na terenie gminy oraz poprawę poczucia bezpieczeństwa, a także możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych przez dostęp do tzw. "opieki na odległość".

W związku z realizacją niniejszego programu, uchwałą Rady Miasta przyjęty został program osłonowy Miasta Olsztyna pod nazwą: "Korpus Wsparcia Seniorów na rok 2022", który znajduje się w załączeniu poniżej.

Program będzie realizowany w terminie od dnia 1 kwietnia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. i adresowany jest do wszystkich mieszkańców Olsztyna w wieku 65 i 65+ mających problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzących samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkających z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.

Program zakłada realizację wsparcia dla seniorów w dwóch modułach.

Moduł I

  • wsparcie Seniorów w zakresie pomocy sąsiedzkiej/pomocy wolontariuszy.

 

Moduł I Programu zakłada zapewnienie wsparcia seniorom w wieku 65 i 65+ przez świadczenie usług pomocy sąsiedzkiej i wsparcia pomocą wolontariuszy poprzez świadczenie pomocy potrzebującym seniorom.

Program w obszarze niniejszego modułu, zakłada uruchomienie wolontariatu w zakresie wspólnego spędzania czasu z seniorami, w szczególności samotnie zamieszkującymi (np. spacery, rozmowy, wspólne sporządzanie posiłków, zakupy, pomoc seniorom przebywającym na kwarantannie, pomoc w wyprowadzeniu psa, pomoc w dostarczeniu produktów żywnościowych, np. z Polskiego Czerwonego Krzyża, Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej czy Caritas). Zakłada też ułatwienie dostępności do podstawowej oraz specjalistycznej opieki zdrowotnej poprzez wsparcie/pomoc w umawianiu wizyt lekarskich w miejscu zamieszkania seniora lub pomoc w dowiezieniu seniora na wizytę lekarską, w tym również asystowanie podczas wizyty. Pomoc w zorganizowaniu transportu na szczepienia, pomoc w załatwieniu prostych spraw urzędowych, w zależności od możliwości osoby udzielającej wsparcia, i w razie konieczności – gdy obecność seniora jest niezbędna do załatwienia sprawy – pomoc w dowiezieniu seniora do urzędu. Pomoc w zakresie Modułu I zakłada również wsparcie psychologiczne dla seniorów, które przewiduje informowanie o dostępie do ogólnopolskich „telefonów zaufania” dla seniorów, a w przypadku stwierdzenia zaistnienia potrzeby objęcia wsparciem z zakresu pomocy społecznej, np. w postaci specjalistycznego poradnictwa – w szczególności psychologicznego czy specjalistycznych usług opiekuńczych – osoba udzielająca wsparcia pomaga seniorowi dokonać czynności umożliwiających otrzymanie niezbędnego wsparcia, w szczególności za zgodą seniora powiadamia ośrodek pomocy społecznej.

Moduł II

  • wsparcie Seniorów w zakresie „opieki na odległość”.

Założenia Modułu II Programu to poprawa bezpieczeństwa seniorów oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania przez dostęp do opieki na odległość, tzw. „teleopieki".

„Teleopieka” jest nowoczesną formą sprawowania opieki nad osobami starszymi, chorymi, po przebytych zabiegach medycznych, z niepełnosprawnościami, którzy czasowo lub na stałe wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. To doskonałe rozwiązanie, szczególnie dla osób samotnych, zarówno tych, które nie potrzebują usług całodobowych i nie korzystają na co dzień z usług opiekuńczych czy specjalistycznych usług opiekuńczych, jak i tych objętych wsparciem w postaci usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych, u których nieprzewidywalność zmiany stanu zdrowia uzasadnia stałe monitorowanie w celu jak najszybszej reakcji, powiadomienia właściwych służb i udzielenia możliwie najszybszej pomocy, w tym pomocy medycznej, w ramach świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Opieka na odległość – "teleopieka", gwarantuje szeroko pojęty system bieżącego monitorowania stanu seniora w miejscu jego zamieszkania oraz pozwala na natychmiastową reakcję w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia seniora – zarówno spowodowanego problemami w zachowaniu funkcji życiowych, jak również w sytuacji wystąpienia incydentów w miejscu zamieszkania.

Procedura zakwalifikowania do udziału w Programie odbywać się będzie zgodnie z poniższymi zapisami.

  1. Program przewiduje objęcie wsparciem łącznie 200 seniorów, po 100 w każdym module.
    W sytuacji braku osób chętnych do udziału w jednym z modułów, organizator zastrzega sobie możliwość zwiększenia liczby uczestników w drugim z modułów.
  2. O udziale w Programie decydować będzie kolejność zgłoszeń.
  3. Udział seniorów w Programie zakłada konieczność podpisania umowy oraz dokumentów związanych z udzieleniem zgody na przetwarzanie danych osobowych niezbędnych do realizacji niniejszego Programu.
  4. Objęcie seniorów wsparciem sąsiedzkim lub wsparciem wolontariuszy wymagać będzie podpisania umów z wolontaiuszami/sąsiadami w zakresie sprawowanej opieki nad seniorem.
  5. Objęcie seniorów „teleopieką” wymagać będzie zawarcia umów w zakresie udzielonego wsparcia.
  6. Warunkiem skorzystania z modułu II Programu jest zdolność do obsługi opaski bezpieczeństwa.
  7. Program przewiduje sfinansowanie zakupu biletów MPK dla wolontariuszy/sąsiadów sprawujących opieką nad seniorami.
  8. W ramach Programu przewidziany jest także zwrot kosztów dojazdu własnym środkiem transportu wolontariusza do i z seniorem w kwocie nieprzekraczającej 200 zł miesięcznie w okresie sprawowania opieki nad seniorem.